V Omanu imamo dovolj časa, da obiščeva eno najzanimivejših sotesk v državi - Wadi Shab. Iz Muscata do Wadi Shab-a je cca 150 km vožnja. Ceste so
zelo v redu, praktično avtoceste, cestnin nismo videli, radarjev na cesti pa je
ogromno.
Naša šoferka je bremzala pred vsakim radarjem na dovoljenih 120 km/h, tako za radarjem pa je potegnila na 180 km/h. Radarji so res vsakih 2 km, zato smo se vozili v slogu potegni-popusti. Olga pravi, da lokalci večinoma vozijo res divje, tudi bencin je poceni (cca. 0,40-0,50 €/l), a ker so kazni visoki, se pred radarji trudijo spustiti hitrost.
Na poti se ustavimo pri votlini Bimmah. To je tudi ena posebnost Omana.
Čisto blizu morja, mogoče 100-150 m od obale, so se kraška tla udrla vase in v votlini se je naredilo jezero. Okrog votline je park, kamor prihajajo družine.
V votlino vodijo stopnice, v jezeru lahko malce zaplavaš. Voda je prosojno-zelena na plitvem delu, na globokem delu pa je temno zelena in je kar strašljivo. Globina luknje je tukaj 30 metrov. Z morja vleče svež veter, v luknji je seveda zatišje, voda v jezeru ima kakih 23°C, bilo je kar lepo zaplavati, čeprav zaplavati na globoko ni prijetno, voda je tako temna, da se ti zdi, da je spodaj neskončno brezno… Posebna izkušnja.
Ker smo v muslimanski državi s strogimi merili, je skoraj
neprimerno plavati v kopalkah kot pri nas. Uporabljamo kratke hlačke in športne
majčke povrh kopalk…
Do roba skale ne grem plavati, je skoraj strašljivo.
Vožnja do Wadi Shab-a sploh ne deluje dolga, v resnici je zanimivo. Zadnji del poti je tik ob morju.
Nad uvozom v naselje je trdnjava.
Reka, ki izvira oz. teče skozi sotesko, se izliva v morje ob manjšem naselju. Parkirišče pred sotesko je na eni strani reke, pot po soteski pa se začenja na drugi strani, kamor ne moreš priti z avtom. Zato lokalci so si omislili enostaven biznis – za 1 dolar ali rial te peljejo s čolnom na drugo stran reke. Nazaj te pripeljejo brezplačno :).
Celotno pakiranje in razmišljanje ob avtu motijo in ti načenjajo živce domače koze, ki iščejo od prišlekov hrano. Nimajo prav nobenega strahu do ljudi, te naskakujejo in se s kopiti ti postavljajo na prsa… Nadležno. Končno se odpravimo čez reko in začnemo pot.
Tja greva, s sredine reke vidimo pot po soteski...
Naš čolnar pusti nas na drugi strani reke:
Pogled nazaj, tam pod mostom je parking za avtomobile, tam čakajo čolnarji...
Dobre pol ure pohoda skozi sotesko, meni take poti res ležijo, rada imam take pokrajine. V začetnem bolj širokem in ravnem delu je še nekaj njiv, rastejo celo banane.
Škoda, ker popoldansko sonce sveti skoraj direktno v objektiv in vse slike navzgor po soteski zgubljajo barvo... Zjutraj je najbrž bolje s tega vidika.
Soteska v začetnem delu je precej široka, potem vedno ožja.
Banane! Žal, še zelene...
Pot ob reki. Višje po soteski je to le še plitev potoček.
Občasno pot se približa skalam. Vidi se, da nekoč so tu bile ograje, zdaj je ostala samo še opozorilna tabla...
Reka je že čisto ukleščena med skale.
Skale čisto ena ob drugi:
Skoraj čez vso sotesko je speljan vodovod, ne vem, če je še uporaben, včasih pa so si zagotovo s tem pomagali s čisto vodo iz hriba.
Čez celo sotesko se vlečejo cevi za vodo, ne vem, morda to je tudi vodovod za v naselje. Cevi je res veliko in marsikje kvarijo lep razgled in naravo. A očitno je to praktično, ko dobijo čisto vodo direktno s hribov.
Čudovita soteska:
Skala v obliki glave opice?
Končno pridemo do mesta, kjer se začne voda in po suhem ne moreš več naprej. Stvari (s težkim srcem) pustimo pri nekem grmu. Poleg nas je tu istočasno še cca. 10-15 ljudi, večinoma evropejci in indijci, vsi turisti kot mi. Počasi zabredemo v reko. Toka ni čutiti. Že samo malo naprej voda postane globoka, reka je ujeta med skalami, tako moraš večinoma plavati. V sladki vodi to niti ni tako lahko, še dobro, da naša Olga pozna teren, nas je opozarjala na neke skale v vodi, ki jih sicer ne vidiš, lahko pa na njih stopiš in se spočiješ. Vsaka taka skala je zelo dobrodošla. Par mest je tudi takih, kjer postane bolj plitvo in po vodi lahko hodiš. Zaradi takih mest potrebuješ copatke za v vodo ali športne sandale – nekaj v čemer lahko hodiš in plavaš.
Potrebujemo kakih 15-20 minut, da pridemo do votline na koncu soteske, tam je jama, kamor lahko vpluješ skozi ozko špranjo med skalami tik nad vodo. Glava komaj gre skozi to špranjo, ramena sploh ne, moraš zaplavati bočno. Je kar neprijetno in strašljivo, še dobro, da je ta res ozek del zelo kratek, približno 1 m. Zadeva nikakor ni za tiste s klavstrofobijo. Dodatni izziv je ta, da skozi ožino, seveda, se gre počasi in eden po eden, če je več ljudi hkrati, se mora čakati na vodi, ker tam pa res nimaš kam stopiti, niti, da bi se zakaj oprijel. Gladke skale stojijo med seboj narazen v vodi in nad vodo se skoraj stikajo, torej ne moreš se niti oprijeti na skalo, ker ti noge kar povleče pod vodo pod skalo in to je strašljivo. Voda je temna in ni prosojna, tako skoraj sploh ne vidiš kaj je spodaj…
Enkrat, ko vpluješ v jamo, je Wow. Tu je slap in okno svetlobe nad slapom. Jama je velika le nekaj metrov, mogoče 6x6 m, še dobro, da nas tu ni veliko. Je zanimivo, vseeno pa se trudiš poiskati delček, kjer se lahko vsaj malo primeš – in to je le nekaj hrapavih izboklin tik nad vodo, kjer se lahko držiš z roko. Ob tem paziš, da ti noge ne potegne v praznino pod skalami. V sami jami je voda globoka čisto povsod, nikjer ne moreš stopiti na noge.
"Sadovnjak" z bananami:
Začne se malo mračiti in hkrati se vidi, da se pripravlja dež ali nevihta, vse postaja vse bolj sivo. Smo veseli, da smo uspeli na pohod pred nevihto, Olga se pa smeji – tu se dež ali nevihta lahko pripravlja tudi 3 dni. Pravi, da jutri bo še bolj očitno turobno, a dežja še skoraj sigurno ne bo… Včasih se zna tako vreme potem sčistiti brez dežja, včasih pa se lahko zaključi z močnimi nalivi.
Naslednji post bo o raziskovanju Mutraha, dela Muscata ob pristanišču.
Ni komentarjev:
Objavite komentar